Artretyzm – Objawy, leczenie, dieta, przyczyny

W latach 50. udowodniono, że miód był w stanie zmniejszyć sztywność nadgarstków (stawów nadgarstkowych) u świnek morskich. W tamtych czasach był to standardowy test, mający zbadać efektywność leków przeciwzapalnych. Także dzisiaj sztywność nadgarstków jest dolegliwością dotyczącą wielu osób, szczególnie tych, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Standardowa terapia stosowana w przypadku tej choroby obejmuje ćwiczenia, środki przeciwbólowe, zmiany w diecie.

Pojawiają się także inne możliwości, jak na przykład wrażliwy na temperaturę związek chemiczny, odkryty przez dr. Rosalinda Wulzena (nazwany czynnikiem przeciw sztywności lub czynnikiem Wulzena), wyizolowany z niepodgrzewanego tłuszczu zwierzęcego, który wykazywał zdolność do ochraniania ludzi i zwierząt przed zwapnieniem stawów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Związek ten wykazał zdolność ochrony przeciwko stwardnieniu tętnic, rozwojowi zaćmy, jak również zmniejszał zwapnienie szyszynki. W jedynym z badań zaobserwowano, że cielęta cierpiące na sztywność stawów, karmione pasteryzowanym mlekiem lub mlekiem odtłuszczonym, wykazywały znaczną poprawę, gdy do ich diety dodano surowy tłuszcz. Wyjątkowo ciekawe jest również to, że w ostatnich kilku latach czynnik Wulzena odkryto również w warzywach, roślinach strączkowych, orzechach i ziarnach. Jest zatem prawdopodobne, że i miód może zawierać ten związek. Jeżeli tak się okaże, to również miód może być lekarstwem dla osób cierpiących na artretyzm.

Medycyna tradycyjna i ajurwedyjska sugeruje, że codzienna dawka kubka ciepłej wody z dodatkiem miodu może łagodzić symptomy artretyzmu, szczególnie gdy do takiej mieszaniny doda się cynamon. Na tym polu muszą zostać podjęte właściwe badania naukowe by stwierdzić, że miód rzeczywiście wspomaga leczenie objawów artretyzmu oraz może działać zapobiegawczo lub jako środek leczniczy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 3.0/5 (33 votes cast)
Artretyzm - Objawy, leczenie, dieta, przyczyny, 3.0 out of 5 based on 33 ratings

Najpopularniejsze wyrażenia z wyszukiwarki:

  • artretyzm
  • artretyzm objawy
  • artretyzm wikipedia
  • artretyzm leczenie
  • artretyzm przyczyny